Niektórzy logistykami zostają od razu po szkole. Są tacy co marzą o tym zawodzie od dziecka, ale są też osoby które w drodze obserwacji dojrzewają do decyzji zdobycia nowych kwalifikacji i zawodu, jak i przekwalifikowania się.
O ile dążąc do nowych kompetencji można osiągnąć sukces to o wiele trudniej jest uzyskać satysfakcję z pracy na stanowisku specjalista logistyki, kiedy zawód ten uzyskano w drodze nakazu odgórnego lub z wyboru na chybił trafił. Niestety i takie sytuacje mają miejsce, głównie w sytuacji kiedy jesteśmy kierowani przez urząd pracy na szkolenie i mamy do wyboru określone profesje z których trzeba coś wybrać, niekoniecznie zgodnego z naszymi zainteresowaniami. Jeśli mamy zamiar w życiu zmienić zawód warto jest wybierać taką profesję, w której czulibyśmy się swobodniej niż w obecnej, a jednocześnie na którą odnotowuje się na rynku rosnący popyt.
Nie ma sensu zmieniać zawodu tylko dlatego że jest dostępne aktualnie szkolenie zawodowe. Specjalista ds. logistyki wymaga odpowiedzialności jak również umiejętności planowania, organizacji w czasie i przestrzeni. To praca dla osób kochających geografię, mapy, terminarze i rozkłady. Ktoś kto nie jest dobrym organizatorem nigdy nie będzie dobrym logistykiem.